Magiczna bariera 10 tysięcy godzin potrzeba do osiągnięcia mistrzostwa w danej dziedzinie nie jest łatwa do osiągnięcia – potrzeba do tego lat efektywnych treningów. Na niedawnej konferencji trenerskiej jeden z prelegentów wyliczył, że szkolenie w klubie od kategorii U-8 do U -18 zliczając trening i mecze daje w przybliżeniu 2500 godzin szkolenia. Rachunek matematyczny pokazuje, że pozostały czas to inne zorganizowane zajęcia sportowe, oraz treningi i doskonalenie indywidualne. Świat za setki historii wielkich piłkarzy, którzy swoją technikę szlifowali uderzając godzinami piłkę o ścianę jak np. Denis Bergkamp lub tak jak legedna Juventusu Turyn Alex Del Piero odbijaniem piłeczki tenisowej o garaż ojca. W niedawnych polscy legendarni trenerzy dzieci i młodzieży zwracają szczególną uwagę na trening indywidualny , poniżej kilka cytatów:

 

Trener Ryszard Karalus- legndarny trener Jagielloni Białystok: ‘Praca indywidualna jest niezwykle ważna. Cały czas podkreślam, że to jeden z najistotniejszych etapów szkolenia. Kiedyś brałem na takie zajęcia na przykład Tomka Frankowskiego. Odpowiednia liczba powtórzeń powoduje, że do perfekcji doprowadza się pewne cechy. Tylko powtarzalność może doprowadzić do wysokiego poziomu’

 

Trener Michał Globisz na pytanie czy w Polsce się za mało trenuje? : ‘Może nie za mało, ale poświęca się za mało na trening indywidualny. Gerd Muller zostawał po treningu, brał sobie dwóch juniorów, którzy wrzucali mu z prawej i z lewej. 20 minut po każdych zajęciach, on tylko uderzał. Ale to przekładało się na setki razy, budowało powtarzalność, a nie ma lepszej metody niż metoda powtórzeniowa. We wszystkim! U nas się tego nie robi(…).

powyższe cytaty za portalem weszlo.com

Prezes PZPN, a w przeszłości piłkarz m.in Juventusu Turyn i AS Roma Zbigniew Boniek w programie Prawda Futbolu mówi:  ‘ Najważniejsza w treningu jest indywidualizacja i intensywność’ .

 

Zaletą treningów indywidualnych, czy tych w małych grupach jest wysoka powtarzalność oraz intensywność zajęć, możliwość doszlifowania konkretnych umiejętności, które ciężko uwypuklić w treningu zespołowym. Trener podczas zajęć indywidualnych ma możliwość wychwycić detale, których poprawa, bądź doskonalenie da efekt w postaci nabycia lub doprowadzenia do perfekcji konkretnej umiejętności technicznej. Na pewnym etapie szkolenia swobodna zabawa i gra w piłkę zamienia się w ukierunkowany i specjalistyczny trening, jeżeli jest on prowadzony systematycznie, i odpowiednio zaprogramowany – wtedy dajemy młody piłkarzom szanse na spełnienie marzenia jakim jest możliwość profesjonalnej gry w piłkę nożną.

 

Autor: Dominik Franek